פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   זהירות, קרינה: איך השמש עלולה להזיק לנו?

   מבלים בים או בברכה, יוצאים לטיול בטבע או סתם הולכים ברחוב ביום שמשי? אל תשכחו לשמור על העור ועל העיניים באמצעות כמה כללים פשוטים

   חוף הים במיאמי (AP)
   חוף הים במיאמי (צילום: אי-פי)

   אין כמו הליטוף של קרני השמש הראשונות של הבוקר. ללא קרינת השמש, הגוף לא יכול לייצר ויטמין D החשוב כל כך לבריאותנו. ועם זאת, עם השמש אסור להגזים: בעשורים האחרונים גוברת המודעות לסכנה הנשקפת לנו מקרינת השמש ולעובדה שאפשר להקטין את הסיכון באמצעות כללי התנהגות שלא דורשים מאתנו הרבה מאמץ. מהם הנזקים המרכזיים שהשמש עלולה לגרום ואיך אפשר לנסות למנוע אותם?

   כוויות שמש

   בילית רק שעה על חוף הים והנה האור מאדים ומתחיל לצרוב ולהתקלף. מי לא מכיר את הכוויות שנגרמות מהקרינה העל-סגולית (UV) של השמש? נדמה שזאת רק צרה זמנית: הכווייה מציקה כמה ימים ואז עוברת כלא הייתה. הבעיה היא שאת הנזק האמיתי לא רואים: כוויות שמש עלולות להותיר חותם גם לטווח הרחוק ומחקרים הראו כי כוויות מרובות, בעיקר בילדות, מעלות את הסיכון ללקות בסרטן העור.

   מה עושים? פשוט מקפידים לא להישרף. יושבים בצל, במיוחד בשעות החמות – 10:00 עד 16:00. מתמרחים במקדם הגנה 15 ומעלה פעם בשעתיים ומחדשים את שכבת ההגנה אחרי כל טבילה במים.

   שרופה מהשמש (ShutterStock)
   כוויית שמש עלולה לכאוב וגם להזיק (צילום: ShutterStock)

   הזדקנות העור

   חשיפה ממושכת לקרינת UV גורמת לשינויים בתאי העור ולהופעת נמשים, נקודות חן וכתמים כהים על פני העור. לאורך זמן, הקרניים מאיצות את הזדקנות העור – האיבר הכי גדול בגופנו מאבד אט אט מגמישותו, נעשה יבש וגס, וקמטים מופיעים על פניו.

   מה עושים? מתכננים את השהייה בחוץ בחוכמה ומצמצמים ככל הניתן את החשיפה לשמש - בעיקר בין 10:00 ל-16:00. ביגוד מתאים יכול לעזור: כובע רחב שוליים ובגדים מאריגים צפופים. לא שוכחים למרוח מקדם הגנה 15 ומעלה.

   אילוסטרציה (ShutterStock , pashapixel)
   מורחים מקדם הגנה כל שעתיים ואחרי כל טבילה במים (צילום: ShutterStock)

   סכנה - סרטן

   מחקרים רבים הצביעו זה כבר על הקשר בין חשיפה מרובה לקרינת UV לסרטן עור מסוכן מסוג מלנומה. הסיכון ללקות במחלה הממארת גדל ככל שיש על העור יותר שומות אסימטריות עם גבולות לא ברורים - שומות שעלולות להפוך סרטניות - והיא נפוצה יותר בקרב אנשים בעלי עור בהיר. גם גידולים אחרים, מסוכנים פחות ממלנומה, מקושרים לחשיפה לקרינת UV מופיעים בדרך כלל באזורים חשופים לשמש כמו עור הפנים, הצוואר והידיים.

   מה עושים? אבחון מוקדם הוא התשובה. לפי האגודה למלחמה בסרטן, יש לבדוק אצל רופא עור נקודות חן חדשות שהולכות וגדלות, נקודות חן קיימות שחל שינוי בצורתו, בגודלו או בגובהן או כל פצע על העור שלא נרפא עם הזמן.

   בדיקה לגילוי סרטן העור (GettyImages)
   בדיקה בזמן יכולה להציל חיים (צילום: גטי אימג'ס)

   פגיעה בעיניים

   לאורך זמן, קרני השמש עלולות לפגוע בעיניים ובעור שמסביבן ולגרום למחלות. חשיפה מוגברת לקרינת השמש יכולה להגביר את הסיכון להתפתחות קטרקט – עכירות בעדשת העין – הגורם הנפוץ ביותר לאיבוד ראייה הניתן לטיפול. סכנה נוספת היא גידול סרטני בעין עצמה או בעור העפעפיים העדין והרגיש. הסיכון לנזק לעיניים כתוצאה מקרינת שמש גדל עם הגיל וככל שהעור והעיניים בהירים יותר.

   מה עושים? ראשית, ממעטים בחשיפה לא נחוצה. שנית, חובשים משקפי שמש טובים שבולעים או חוסמים קרינת UV. ההמלצה היא לא לשלוף את המשקפיים רק במזג אוויר יפה, אלא לאמץ אותם לכל ימי השנה.

   צעירות חובשות משקפי שמש (ShutterStock)
   משקפי שמש טובים - לא רק בקיץ (צילום: ShutterStock)