פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מקדם הגנה: לא רק לבעלי עור בהיר

   ישראלים רבים בעלי עור מוקה או עור כהה אינם מקפידים למרוח מקדם הגנה - אף שהם לא חסינים מפני פגיעתן של קרני השמש. אז איזה SPF כדאי לבחור?

   בחורה בבגד ים מורחת קרם הגנה (ShutterStock)
   (צילום: ShutterStock)

   האם מרחתם הבוקר קרם הגנה? למרות המודעות הגוברת לסכנה הנשקפת לנו מהחשיפה לשמש, רבים עדין מוותרים על הטקס הקצר הזה, שיכול להציל חיים. יתרה מזאת, בניגוד למה שאתם אולי חושבים, גם עור כהה זקוק להגנה, ועור בהיר – על אחת כמה וכמה. העור שלנו לא שוכח אף שהייה בשמש, ולכן נשים וגברים בכל גוון עור מגלים בגיל מבוגר כי עורם מתכסה כתמים; מי שנחשף לשמש ללא הגנה מתאימה נוכח לדעת שעורו מזדקן מוקדם מהצפוי והוא כבר לא חלק וגמיש כבעבר.

   אז באיזה תכשיר להשתמש?

   לעור בהיר במיוחד, ניתן להשתמש בתכשירים בעלי מקדם הגנה גבוה במיוחד (SPF 60 ומעלה) המספקים את ההגנה הגבוהה ביותר. אלו חיוניים לאנשים בעלי עור רגיש ובהיר במיוחד, וגם לתינוקות שעורם עדין ורגיש מאוד.

   ומה לגבי עור שאינו נשרף בקלות? בישראל יש רוב לבעלי העור הכהה – מבצע מוקה בהיר ועד לחום הכהה. שובה של אופנת המראה השזוף גורמת גם לנשים בעלות עור מוקה בהיר לשזף את עורן באמצעים מלאכותיים או על ידי הפקרת גופן לקרני השמש. חשוב לזכור שגם בעלי עור כהה צריכים למרוח מקדם הגנה – SPF 15 ומעלה, ועדיף באזור ה-30.

   מדוע בעלי עור כהה צריכים מקדם הגנה?

   בעלי עור כהה פחות בודקים את עורם ופחות מודעים לסכנה בחשיפה לשמש, למרות ריבוי מקרי סרטן העור גם בקרב אוכלוסייה זו. לבעלי עור כהה צפיפות פיגמנטים גבוהה שאכן מוסיפה להם הגנה נגד קרני השמש, אך גם הם חשופים למחלות עור ממש כמו אנשים בעלי עור בהיר יותר עם צפיפות פיגמנטים נמוכה.

   הדוגמנית אלק ווק, 2013 (GettyImages)
   הדוגמנית אלק ווק לא מוותר על כובע רחב שוליים באירוע שטוף שמש (צילום: אימג’בנק, Gettyimages)

   מתי למרוח?

   שוק מסנני הקרינה רווי בתחליבים, בקרמים, בתרסיסים ובשלל אופציות להגנה מפני השמש. יש להשתמש במסנני קרינה על בסיס קבוע, ולא רק לפני היציאה לים או לבריכה. את קרם ההגנה מורחים חצי שעה לפני היציאה החוצה. גם אם לא הולכים לים, יש להקפיד להגן על האזורים החשופים לשמש: הפנים, הצוואר והידיים, ולחדש את הקרם במהלך היום.

   איך בוחרים SPF?

   לשהייה ארעית בשמש - בדרך לעבודה, בקפיצה קצרה לקניות וכולי - אין צורך במקדם הגנה גבוה מאוד כמו 70-100, שמתאים לבעלי עור רגיש ובהיר במיוחד או לשהייה ממושכת בשמש. לפעילות יומיומית לרוב די והותר מסנן קרינה בעל מקדם הגנה 30-45. לבעלי גוון עור בינוני, לעור המשתזף בקלות יחסית ונכווה לעתים בשהייה בשמש רצוי להשתמש במקדם הגנה 15-32 ואילו לעור כהה המשתזף בקלות ניתן להשתמש במקדם הגנה 15-16.