פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הגנה מהשמש: מה זה כל המספרים האלה?

   קרינת השמש המזיקה לעורנו מתחלקת לשני סוגים, ורוב תכשירי ההגנה מנסים להציע הגנה נרחבת ככל הניתן נגד הטווח המסוכן. אז מה זה בכלל SPF ואיך בוחרים את המספר המתאים?

   שמש, תיק וקרם הגנה על חוף הים (ShutterStock)
   (צילום: Shutterstock)

   15, 30 או 50 – כולנו מכירים את המספרים שמתנוססים על אריזות התכשירים שאמורים להגן על עורנו מפני השמש. זהו ה-SPF – Sun Protection Factor, או מקדם ההגנה מהשמש. אבל מה הסולם הזה אומר וכיצד הוא נקבע? ומפני מה בדיוק אנחנו מתגוננים?

   משמעות מקדם ההגנה היא משך הזמן שהתכשיר נשאר אפקטיבי. למשל, אם ללא הגנה עורכם היה מתחיל לפתח אדמומיות בתוך עשר דקות, תכשיר הגנה עם SPF 15 מכפיל את הזמן הזה פי 15, ואתם מקבלים 150 דקות ללא כוויות. הבחירה במקדם ההגנה המתאים היא לפי מידת הרגישות של העור הפרטי שלכם. ההמלצה הגורפת היא להשתמש במקדם הגנה 15 לכל הפחות - באופן יומיומי.

   UVA ו-UVB

   אף תכשיר לא מגן עלינו מפני 100% מהקרינה האולטרא סגולה ((UV של השמש, שחשיפה מוגברת אליה עלולה לגרום נזק ל-DNA ולהתפתחות גידולים סרטניים. בכל הנוגע לסכנה לעור שלנו, מדובר בשני סוגי קרינה: UVA (אורך גל ארוך) ו-UVB (אורך גל קצר יותר). בעבר חשבו שהסוג השני הוא הסיבה המרכזית לדאגה, אך כיום ידוע גם על נזקים שנגרמים כתוצאה מקרינת UVA.

   רוב הקרינה שמצליחה לחדור את האטמוספירה היא קרינת UVA. היא חודרת דרך עננים ואפילו דרך זכוכית, ורובנו סופגים מנות הגונות ממנה במהלך חיינו. קרינת UVA חודרת עמוק יותר לעורנו מקרינת UVB. בעבר חשבו שהיא לא מזיקה לשכבה החיצונית ביותר של העור, אך כיום יודעים שהיא תורמת להיווצרות גידולים באפידרמיס ומאיצה את הזדקנות והתקמטות העור. מיטות שיזוף, אגב, מפיקות קרינת UVA רבה והמשתמשים בהן חשופים עוד יותר לסיכונים הכרוכים בקרינה זו. UVB היא הקרינה שגורמת לאדמומיות בעור ולכוויות שמש, ויש לה השפעה מכרעת על היווצרות גידולים סרטניים בעור. קרינה זו חזקה במיוחד בקיץ, בשעות הצהריים.

   רוב תכשירי ההגנה מנסים להציע הגנה נרחבת ככל האפשר נגד טווח הקרינה המסוכן ומכילים חומרים שונים: כימיקלים שבולעים את קרינה וכן חלקיקים שמחזיקים אותה. ודאו שהתכשיר שאתם רוכשים מגן מפני שני סוגי הקרינה המזיקים – UVA ו-UVB.