פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הגנה מהשמש באקסטרים: מה עושים הספורטאים?

   ספורטאים רבים חשופים לשמש שעות רבות ביום בזמן האימונים והתחרויות ולא כולם מקפידים למרוח מקדם הגנה. האתגר המרכזי - למצוא תכשיר שיעמוד בהזעה

   שחקן הפוטבול סי.ג'יי פיידרוביץ' מרסס את זרועותיו במקדם הגנה (AP)
   שחקן פוטבול מרסס את זרועותיו במקדם הגנה (צילום: AP)

   בספטמבר 2013 השלימה דיאנה ניאד משחה היסטורי. ניאד, בת 64, הייתה האדם הראשון ששחה מקובה לפלורידה ללא כלוב שיגן עליה מפני הכרישים.

   "רק רציתי להסתתר מהשמש" – זה היה אחד המשפטים הראשונים שהיא אמרה לקהל שקיבל אותה על החוף בקיי ווסט. לצד המאמץ הפיזי והשהייה במי הים המלוחים בחברת טורפים אימתניים ומדוזות קטלניות, החשיפה לשמש היוקדת הייתה אחד האתגרים הגדולים ביותר שעמם התמודדה השחיינית, שלבשה חליפת מגן נגד עקיצות ולוותה בצוות שדאג למרוח על פניה ועל שפתיה קרם הגנה.

   ניאד לא לבד - ספורטאים רבים חשופים לשמש שעות רבות ביום. כמה מחקרים שהיו אמנם מוגבלים בהיקפם הראו כי ספורטאים שעוסקים בענפים מסוימים, כמו ריצת מרתון או טיפוס הרים, היו בסיכון גבוה יותר ללקות בסרטן עור. אז מה הם עושים כדי להתגונן מפני הקרינה המסוכנת?

   כמה משחקני הטניס הכי מפורסמים בעולם, שמבלים שעות ארוכות על המגרש הפתוח, הודו בעבר כי אף שהם מודעים לסכנה, הם אינם מתגוננים מצטיינים. רפאל נדאל, למשל, סיפר לפני כמה שנים שהוא לא מסוגל לשחק עם תכשיר הגנה על פניו. "אני צריך להשתמש בקרם הגנה, אבל אני לא יכול. אני לא אוהב את התחושה שיש משהו דביק על העור שלי. אני כל הזמן נוגע בפנים שלי ואז אני מרגיש שגם הידיים דביקות. אפילו באימונים אני לא משתמש במקדם הגנה. אני כנראה צריך".

   הטניסאית מריה שראפובה, לעומת זאת, מספרת שמריחת קרם הגנה היא הרגל יומיומי בשבילה, ובאחרונה היא אף נהפכה לשותפה בחברה שמייצרת תכשירי הגנה. בריאיון למגזין "ווג", היא סיפרה שהבעיה העיקרית של ספורטאים עם מריחת מקדם הגנה היא ההזעה. "אני תמיד רוצה משהו שיגן עליי כמה שיותר זמן. אין מבחן טוב יותר לקרם הגנה מאשר ספורטאי שמזיע".

   הפתרון לספורטאים הם תרסיסים וג'לים קלים, על בסיס אלכוהול, שאינם מורגשים על העור כמו הקרמים והתחליבים הרגילים. גם הלבוש משחק תפקיד מרכזי – חשוב מאוד לא להתאמן "טופלס" או בלבוש מינימלי אלא לעטות בגדים מאריגים צפופים שאינם מעבירים קרינה ולצרף כובע ומשקפי שמש