פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   חם לכם? חמישה כללים לקנייה נבונה של מזגן ביתי

   כיצד יודעים איזה מזגן מתאים לכם? ומה עושים אם רוצים לחסוך בעלויות - מבלי להתפשר על איכות המזגן? כל הטיפים לפניכם

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   כיצד בוחרים מזגן?

   1.סוג המזגן

   קיימים שלושה סוגים עיקריים של מזגנים: מזגן עילי, מזגן רצפתי ומזגן מיני מרכזי. מרבית המזגנים הנמכרים כיום מן הז'אנר שאינו מיני-מרכזי, הנם מזגנים עיליים. מזגנים אלה ממוקמים בסמוך לתקרה ולכן נוטים לתפוס פחות מקום בחדר, בהשוואה לרצפתיים.

   יתרון נוסף של מזגנים אלו הוא חסכוניותם היחסית בחשמל. מסיבות אלה, המזגנים העיליים מתאימים להתקנה בדירות בעלות גודל ממוצע. המזגן הרצפתי, לעומת זאת, עשוי להתאים למי מכם שמחפש לקרר במקביל שני חדרים, המופרדים בידי קיר. הביאו בחשבון שהמזגן הרצפתי יקר יותר, וגם עלות התקנתו גבוהה יותר, בהשוואה למזגן העילי.

   המזגן המיני מרכזי מתאים למי שרוצה לקרר במקביל כמה חדרים בבית, במשך שעות רבות לאורך היום. מזגן זה מורכב מיחידה אחת, שמקררת את כלל חדרי הבית באמצעות תעלות. הוא עשוי להתאים לבתים שבהם לא ניתן להתקין כמה מזגנים עיליים, בגלל מחסור במקום ביחידות המזגנים שבחוץ. חסרונו של מזגן זה נעוץ במחירו הגבוה (אלפי שקלים) ובעלות ההתקנה הגבוהה (עשויה לחפוף למחיר המזגן).

   הפתרון: ניתן להתקין מזגנים מיני מרכזיים המצוידים בטכנולוגיית אינוורטר, המאפשרת את התאמת המזגן לעומס החום שבחדר. מזגנים אלה יקרים ויתר מהשאר, אך גם חסכוניים הרבה יותר.

   לפורום "מתקינים ועונים" של תדיראן.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   מזגן עילי או רצפתי?

   2. תפוקת המזגן

   מזגנים שונים מצוידים בעוצמות פעולה שונות, ולכן בררו מהי תפוקת המזגן שלה אתם זקוקים, בטרם תבצעו את הרכישה. תפוקת המזגן - כלומר, הקור שהוא מוציא ביחס לעומס החום בחדר - נמדדת לפי יחידות BTU.

   בכדי לפשט את העניין, צאו מנקודת הנחה ש-1 כוח סוס שווה ל-9,500 BTU. חשוב להסתכל על תפוקה, ולא על כוח סוס, שכן תפוקה נמדדת על-פי עומס החום בחדר, ולא רק על-פי גודל החלל. המשמעות: התפוקה הנדרשת בדירה מוצלת, שונה מזו הנדרשת בדירה מוארת ומחוממת מאוד, וכך גם בהתייחס לדירת גג לעומת דירה בקומת ביניים.

   בהיבט זה, כדאי גם להביא בחשבון את המיקום הגיאוגרפי של ביתכם. למתגוררים באזורים שבהם הטמפרטורות יכולות להיות גבוהות מאוד, נמליץ על מזגני אינוורטר או מולטי אינוורטר. אלה מספקים תפוקות עוצמתיות, אך הם גם חסכוניים בחשמל. כיצד יודעים מהי התפוקה הנדרשת לכם ומהו סוג המזגן המתאים והאפקטיבי ביותר? כדאי להתייעץ עם איש מקצוע. חפשו מערכי תמיכה שירותיים ויעילים ככל הניתן.

   3. יעילות אנרגטית

   כאשר רוכשים מזגן, חייבים לאמץ חשיבה כלכלית. במילים אחרות: חשבו במונחי "עלות-תועלת" - מהו המחיר המשתלם ביותר למזגן, אל מול העלות השנתית המוערכת הכרוכה בשימוש בו. היעילות האנרגטית של המזגן היא פרמטר חשוב בהיבט זה, שכן היא אומדת את יכולתו לחסוך באנרגיה תוך כדי פעולה.

   ישנן שבע דרגות של יעילות אנרגטית, המקוטלגות באותיות הלועזיות A (הגבוהה ביותר) עד G. שימו לב למשמעות העניין: החיסכון הכלכלי הנובע משימוש במזגן מיני מרכזי, 6 כוח סוס, בדירוג A, במקום מזגן עם כוח זהה בדירוג G, יכול להסתכם ב-33.5 אגורות לשעה. בחישוב שנתי, ובהינתן שמפעילים את המזגן 5.5 שעות ביום, מדובר בחיסכון של 670 שקל לשנה.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   בדקו תפוקה ויעילות אנרגטית

   4. רעש

   הרגישים מבינכם לרעש מזגנים, עדיף שישקלו להתקין מזגן מיני-מרכזי, שהוא לרוב שקט יותר מהמזגנים העיליים והרצפתיים. אם בכל זאת אתם הולכים על מזגן עילי, כדאי לשקול לרכוש מזגן בעל שבע מהירויות, המאפשר את ויסות המהירות, במידה שזו מפריעה לכם.

   5. התקנה

   אם ההיבט הכלכלי חשוב לכם בעת רכישת מזגן, הביאו בחשבון שעלויות ההתקנה משתנות בהתאם לסוג המזגן ובהתאם לחברה ממנה רכשתם אותו. אם בחרתם במזגן עילי, ההתקנה פשוטה יחסית והעלות תנוע סביב כמה מאות שקלים. ואולם עלות ההתקנה של מזגן מיני מרכזי עשויה להתקרב לעלות המזגן עצמו.

   למידע נוסף על מזגנים