פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מזגן מיני-מרכזי: לא מה שחשבתם

   המזגנים העיליים הם הנמכרים ביותר בישראל, אך גם למזגן מיני-מרכזי יתרונות לא מבוטלים, כמו חסכוניות גבוהה וטכנולוגיה מתקדמת. מתי המיני-מרכזי עדיף על מזגן עילי?

   וואלה! קיץ - מזגנים (ShutterStock)
   מיני-מרכזי. חסכוני בחשמל

   מזגן עילי - זה המותקן בסמוך לתקרות החדרים - הוא המזגן הנמכר ביותר בישראל. אך האם מדובר תמיד בפתרון המתאים והטוב ביותר עבור הצרכן הישראלי? לא בהכרח. דני ישראל, המנהל הטכני של חטיבת המזגנים בתדיראן, מסביר באילו מקרים כדאי לשקול דווקא התקנה של מזגנים מסוגים שונים, כמו מזגן מיני-מרכזי.

   "בבנייה של היום - בעיקר כאשר מדובר בבניינים רבי קומות - לא פעם מוטלות מגבלות על מספר המזגנים העיליים, שניתן להתקין בדירה אחת. זאת, בגלל מסתורי כביסה קטנים מאוד", מסביר ישראל. "קבלנים, הרי, רוצים להגדיל את שטח הבית ככל הניתן". מסיבה זו, אומר ישראל, דירות חדשות נוטות כיום לכלול הכנה למזגן מיני מרכזי. "בבניינים רבי קומות, ההמלצה לדיירים היא להתקין מזגן מיני-מרכזי או מזגן מולטי (שמאפשר ויסות בכל חדר בנפרד). מזגן זה תפס תאוצה אדירה בשנה האחרונה".

   לפורום "מתקינים ועונים" של תדיראן.

   מזגן (ShutterStock)
   אסתטי? לא ממש

   מהו החיסרון של המזגן המיני-מרכזי?
   "חסרונו העיקרי הוא עלותו הגבוהה, ביחסים למזגנים העיליים. גם עלות ההתקנה גבוהה: בדירה שבה יש הכנה למזגן, ועלותו למשל כ-7,000 שקל, עלות ההתקנה תהיה כ-5,000 שקל. כאשר אין הכנה זו, עלות ההתקנה תחפף לעלות המזגן".

   מהו היתרון של המזגן המיני-מרכזי?
   "יתרון משמעותי הוא עיצובי. אף אחד לא אוהב לראות יחידות רבות של מזגנים, כשהן תלויות מחוץ לקירות הבניין. מעבר לכך, בהנחה שהמזגן המיני מרכזי מצויד בטכנולוגיית אינוורטר, הוא מתאים את התפוקה לעומס החום בחדר, וכך חוסך בהוצאה על חשמל. בדרך זו, ניתן לחסוך סכומי כסף משמעותיים מדי שנה ושנה. כאשר רוכשים מזגן, חשוב להסתכל על הטווח הארוך, לא הקצר".

   עוד ממליץ ישראל: "חפשו חברה המציעה מגוון פתרונות מיזוג חכמים ואפקטיביים. כיום המזגן המיני מרכזי מציע פתרונות גם עבור פרוזדורים צרים במיוחד ויחידות חיצוניות שקטות. קיימת גם אפשרות לשליטה על המזגן מרחוק באמצעות WIFI. בנוסף, מערכת ייחודית מאפשרת שליטה על טמפרטורת המזגן בכל חדר בנפרד".

   פתרון נוסף ופופולארי בתחום המזגנים המיני-מרכזיים, מסביר ישראל, הוא מזגן המולטי. מזגן זה מסוגל לקרר כמה חדרים בו-זמנית - אפילו עד תשעה - ואף ייחודי בכך שמאפשר את ויסות הקירור בכל חדר בנפרד. בנוסף לכל אלה, מדובר גם במזגן חסכוני. "מולטי נחשב לטכנולוגיית העתיד, ומתאים להתקנה בדירות בעלות כמה חדרים", מסכם ישראל. "מולטי אינו מזגן זול, אך בטווח הארוך רכישתו עשויה להשתלם".

   בכל זאת, מאחר שמזגן מולטי יקר מאוד - ומחירו מגיע לאלפים רבים של שקלים - ישנם צרכנים שאינם מוכנים להביאו בחשבון. אכן, הם יכולים להוציא פחות על חמישה מזגנים עיליים, מאשר על מזגן מולטי אחד. אם אתם יכולים להרשות לעצמכם מזגן מיני-מרכזי - או לחלופין, לא יכולים להתקין כמה מזגנים עיליים בבית - כדאי לשקול את המולטי לחיוב, ולוודא שיצויד בטכנולוגיית אינוורטר.

   למידע נוסף על מזגן מיני מרכזי

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   מזגן עילי. הנמכר בישראל