פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   המזגן מקרטע? אולי פשוט שכחתם לנקות אותו

   רוצים לשמור על תקינות המזגן לאורך זמן? הקפידו לנקות אותו באופן תקופתי. המדריך המלא למנקה המתחיל

   מזגן (ShutterStock)
   מנקים את המזגן? אין צורך במברג

   מזגנים בישראל פועלים במשך שעות רבות - בעיקר בתקופת הקיץ החמה, אך לא רק. בכדי שיוכלו להמשיך ולקרר אותנו בצורה טובה, עלינו לדאוג לתחזוקתם השוטפת של המזגנים, ובעיקר לניקיונם.

   החלק העיקרי שעלינו לדאוג לניקיונו במזגן הוא המסנן (הפילטר). אך לפני הכל - עלינו לבדוק את פתחי כניסת ויציאת האוויר ולוודא שאינם חסומים.

   למידע נוסף על תחזוקת המזגן כנסו לאתר תדיראן

   תחזוקה שוטפת

   ניקיון המסנן חשוב מאוד לתחזוקת המזגן. "אם המסנן סתום, תפוקת המזגן נפגעת", מסביר אבי אדמסקי, מנהל טכני בשירות לקוחות תדיראן. "במצב כזה, כמות האוויר שהמזגן מוציא יורדת ולכן הוא מתקשה לקרר, או לחמם". אם המסנן אינו נקי, עלול גם להיווצר ריח לא נעים בחלל. "אם מנקים את המסנן בצורה שוטפת, לא מגיעים למצב שבו סוללת המאייד נסתמת, דבר שמצריך מעורבות של טכנאי".

   לדברי אדמסקי, את ניקוי המסנן יש לבצע כל שלושה חודשים, "אך ישנם מקרים שבהם נידרש לבצע את הניקוי בצורה תכופה יותר, למשל כאשר הסביבה מאובקת במיוחד, כמו בחדרי הרצאות, בנקים, מקומות מרובי שטיחים ובתים עם בעלי חיים משירי שער".

   בדגמי מזגנים מסוימים, קיים חיווי המתריע על כך שיש לנקות את המסנן. אך מאחר שברוב המזגנים אין חיווי כזה, יש לזכור לנקות את המסנן עצמאית ובאופן שוטף, מדי שלושה חודשים לפחות.

   וואלה! קיץ - מזגנים (ShutterStock)
   מזגן עילי: הוציאו את המסנן מהפאנל הקדמי

   ניקוי המסנן: איך עושים זאת?

   אז כיצד מנקים את המסנן? התחילו בכך שתנתקו את המזגן מהחשמל, ואז מצאו את מיקום המסנן, בכדי להוציאו. אדמסקי מסביר כי "אם מדובר במזגן עילי – יש להרים את הפאנל הקדמי בשני הצדדים ולהוציא את המסנן; אם מדובר במזגן מיני מרכזי – יש לרוב תריס יניקת אוויר שבו נמצא המסנן של כל התעלות, ומשם ניתן להוציא אותו. בכל הנוגע למזגנים רצפתיים, יש פאנל סמוך לרצפה - אותו יש להרים על מנת להוציא את המסנן".

   לאחר שהוצאתם את המסנן, נקו אותו בעזרת שואב אבק, או שטפו במים פושרים ויבשו. החזירו אותו למקומו במזגן כשהוא יבש לחלוטין. כמו כן, בדקו שלא מונחים על היחידה החיצונית של המזגן צמחייה, יריעות ניילון או בגדים במסתורי כביסה החוסמים את כניסת האוויר.

   לפורום "מתקינים ועונים" של תדיראן.