פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   יוצאים לדרך: פותחים עסק בשישה צעדים

   סיעור מוחות, בניית תכנית עסקית, מיתוג, שיווק וגם ביקור במשרדי מע"מ - הדברים שצריך לעשות לפני שפותחים עסק חדש

   כדי לתרגם רעיון עסקי למציאות – לעסק חי ובועט - צריך לחשוב, לפטפט, לתכנן ולכתוב. כך תוכלו לדייק בניסוח האתגרים שעומדים בפניכם ולהימנע ממכשולים שעלולים לצוץ בעתיד. נשמע מסובך? באמת שלא. בדרך יעמדו לרשותכם מגוון יועצים, אנשים ושירותים שיסייעו לכם משלב בניית התכנית העסקית ועד לשלב שיווק העסק ברשת.

   צעד ראשון: סיעור מוחות

   רעיון לעסק הוא דבר נהדר, אבל חייבים לפרוט אותו לפרטים. שבו עם כמה חברים קרובים שאתם מעריכים את דעתם, חשבו יחד על רשימת שאלות שלקוחות או משקיעים עלולים לשאול אתכם ובררו את התשובות לשאלות האלו: מהו הרעיון העסקי? מהו יתרון העסק הפוטנציאלי שלכם על פני עסקים אחרים? מיהו קהל היעד שלכם? מה עלול להשתבש בדרך? מה אתם רוצים שהלקוחות יידעו עליכם? נכון שאי אפשר לבטל את אי הוודאות ואת השטחים האפורים, אבל אפשר לנסות לצמצמם. נסו לצאת לדרך שבידיכם כמה שיותר תשובות לשאלות הקשות. אחר כך יהיה לכם קל יותר.

   צעד שני: בניית תכנית עסקית
   כדי לקבל הלוואה מהבנק או כדי לגייס השקעה תידרשו להציג תכנית עסקית. חשוב שאת התכנית העסקית תכתבו אתם, היזמים או מנהלי העסק, כדי שתייצג באופן נאמן את הרצונות ואת היכולות שלכם. עם זאת, תוכלו בהחלט להיעזר באנשי מקצוע שילוו אתכם בכתיבת התכנית (נסו את מרכזי טיפוח היזמות של מט"י). בתכנית עסקית טובה יוצגו תחזית עסקית, הכוללת את עלות הייצור או ההפקה והרווח הצפוי ממכירת המוצר או השירות, תיאור השוק והאסטרטגיה העסקית באופן קולח וענייני.

   צעד שלישי: מיתוג
   נכון ששם ולוגו אינם הכל. אם מאחורי שם טוב או לוגו יפה לא עומדת תכנית עסקית מוצלחת דבר כנראה לא יעזור לו להתרומם, אבל אם הרעיון שלכם עונה על צורך ממשי בשוק ואם יש לכם תכנית עסקית טובה, מיתוג נכון ייתן לעסק שלכם את הדחיפה הרצויה. השקיעו מחשבה רבה בבחירת שם העסק שלכם. התייעצו עם חברים ובני המשפחה ונסו להגיע אל השם הטוב ביותר. אחרי שתבחרו שם היעזרו בגרפיקאי לעיצוב לוגו. השתמשו בשם ובלוגו שבחרתם להדפסת כרטיסי ביקור, לחתימה שלכם בדואר האלקטרוני ולעיצוב עמוד הפייסבוק והאתר שבדרך.

   צעירים עובדים מול מחשב (ShutterStock)
   איך תגיעו לקהל היעד שלכם?

   צעד רביעי: הקמת אתר ושיווק העסק

   עוד לפני שהעסק שלכם מתחיל לרוץ, כדאי שתשקיעו מחשבה באופן שבו תשווקו אותו: איך ייראה האתר שלכם? איך תקדמו אותו בגוגל ובפייסבוק? איך תגיעו לקהל היעד שלכם? איפה הוא נמצא? אם אין לכם זמן או סבלנות להתעסק בשיווק, ואם אתם ממש רוצים להקים אתר ואף פעם לא מוצאים את הזמן להתחיל, חבילת השירותים Bigger של בזק בינלאומי תעזור לכם בזה.

   ביגר היא מערכת שתלווה אתכם בעולם השיווק הדיגיטלי: הקמת אתר מקצועי שמותאם גם לצפייה במכשירים סלולריים, פרסום ממומן בגוגל, ניהול רשימת לקוחות, משלוח מיילים וסמסים ללקוחות, צפייה בתוצאות הקמפיין שלכם וזיהוי נקודות לשיפור ולשימור.

   צעד חמישי: ביורוקרטיה
   בהתאם לתחום העיסוק או לגובה ההכנסה הצפויה, עליכם להירשם כעוסק מורשה או עוסק פטור בטרם תתחילו בפעילות העסקית. עליכם לפתוח תיק במשרדי מע"מ ואף להודיע לשלטונות המס (מס הכנסה וביטוח לאומי) על פתיחת העסק.

   צעד שישי: הפקת חשבוניות
   כדאי מאוד לפתוח חשבון בנק עסקי לפני שמתחילים בפעילות העסקית (לא מומלץ להשתמש בחשבון הבנק הפרטי לניהול הפיננסי של העסק). כדי שתוכלו לדרוש את התשלום שמגיע לכם בעבור השירות שתספקו עליכם להנפיק פנקסי חשבוניות או קבלות. אפשר להנפיק פנקסים כאלו בכל בית דפוס או לקנות פנקס מוכן ולמלא את הפרטים שלכם בכל עסקה. על הפרטים שלכם להופיע על גבי החשבונית או הקבלה. מי שמעוניין בפתרון אקולוגי יותר נייר יכול להשתמש בחשבונית ירוקה.