פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   בלי להזיע: חמישה טיפים שישמרו על המזגן שלכם

   הדבר האחרון שאנחנו רוצים שיקרה בקיץ הישראלי הוא שהמזגן ישבוק חיים ככה פתאום. מה כדאי לעשות לפני שקוראים לטכנאי המזגנים ואיזה מזגן דירתי יודע לכם בעצמו על תקלה? המדריך שיקרר לכם את הבית

   מערכת מזגן דירתי תדיראן Connect (יח"צ)
   (צילום: יח"צ)

   חברו הטוב ביותר של הישראלי הוא המזגן. בלעדיו, עלינו להודות באמת, היינו כולנו משתכשכים בבריכת הלחות והחום של הקיץ. אבל גם המזגן החזק ביותר בוגד בנו לפעמים ומפסיק לקרר. רגע לפני שאתם משתגעים מחום – האם ניקיתם את המסנן? בדקתם את האיטום? קבלו חמישה טיפים לתחזוקת המזגן הביתי, שיחסכו מכם כאב ראש, הרבה זיעה ואולי גם קצת כסף.

   נקו את המסנן

   אם המזגן שלכם לא מקרר כבעבר, הדבר הראשון שכדאי לכם לעשות הוא לנקות את המסנן (פילטר) או להחליף אותו. לא תאמינו כמה אבק מצטבר עליו. האבק חוסם את מעבר האוויר, גורם למזגן לעבוד קשה פי כמה כדי להגיע לטמפרטורה הרצויה, מבזבז חשמל וגם לא פוגם באיכות האוויר. אם המסנן ישן מאוד או שקשה לנקות אותו, כדאי להשקיע במסנן חדש. זה זמין, לא יקר ובהחלט שווה את ההשקעה. כדאי לנקות את המסנן לפחות פעם בחודש במהלך חודשי הקיץ הקשים. ברוב המזגנים החדשים קיימת גם נורית חיווי על הצורך בניקוי פילטר.

   נקו את היחידה החיצונית

   הכוונה היא למנוע, כמובן. היחידה החיצונית של המזגן תלויה לפעמים באזור שבו צמחייה רבה, במיוחד אם אתם גרים בקומת קרקע. הצמחייה חוסמת את מעבר האוויר וגורמת למדחס לעבוד קשה יותר. הורידו את ה"פקק" האחראי על זרימת החשמל אל המזגן, קחו מזמרה, צאו לגינה, ונקו את השטח הקטן שסביב המדחס. זה יכול להיות גם סמרטוט שעף ברוח או קרטון "שנדבק" לחזית. בקיצור, הציצו החוצה, בדקו שהיחידה החיצונית פנויה ושכנפי המאוורר שלמות ולא סדוקות.

   בדקו את האיטום

   אם ניקיתם את המסנן וגם את האזור שסביב היחידה החיצונית והמזגן עדיין לא מקרר כמצופה ממנו, ייתכן שהפתרון נמצא באיטום של הבית. אם יש לכם גג שווה לבדוק את האיטום והזיפות שלו לאחר החורף, אולי הגיע הזמן לחדש אותו. כנ"ל גם לגבי קירות חיצוניים, בעיקר אלה הפונים דרומה ומערבה. סדקים בחיפוי החיצוני או באיטום יכולים גם לגרום לכניסת חום לבית ולעבודה קשה יותר למזגן. במקומות הקרובים לים (עד 500 מטרים ממנו) או במקרה של ויטרינות גדולות הפונות מערבה, מומלץ להוסיף אמצעי הצללה, על מנת להקטין למינימום חדירה ישירה של השמש אחר הצהריים. בכל מקרה, שיפור הבידוד והאיטום של הבית לא אומר בהכרח שיהיה קר יותר, אבל המזגן בטוח יעבוד פחות קשה.

   קראו לאיש מקצוע

   אם ניסיתם הכול ושום דבר לא עוזר, מומלץ כמובן לקרוא לאיש מקצוע. אבל לא חייבים לעשות את זה רק בשעת משבר. טיפול תקופתי במזגן, כמו ביקור תקופתי אצל הרופא, הוא הרגל בריא. אפשר להזמין איש מקצוע לטיפול אחת לחצי שנה או שנה (קצת לפני שהעומס על טכנאי המזגנים מתחיל) גם כאשר נראה שהדברים עובדים כמו שצריך. ככה, כאשר יגיעו הימים הקשים באמת, תהיו מוכנים. הטכנאי ינקה את הפילטר, יבדוק את היחידה החיצונית, ימלא גז במקרה הצורך ויתקן מה שצריך, אם צריך. בדיקה תקופתית כזאת יכולה לחסוך תיקון תקלות שיעלו לכם יותר ביוקר אם יתקלקל המזגן.

   תנו למזגן לקרוא לטכנאי

   לא סוד שהאינטרנט של הדברים (חיבור מכשירים לרשת האינטרנט לצורך שליטה מרחוק בהם) הוא המגמה הטכנולוגית ה"חמה" של השנים האחרונות. ובתוך כך, גם המזגנים הופכים חכמים יותר. לאחרונה התבשרנו על השקת מערכת תדיראן Connect - מזגן דירתי חכם המחובר לענן. מוקד השירות של החברה מחובר אף הוא למזגן באמצעות המערכת ומקבל ממנו התראות על תקלות. המסנן מלוכלך? ברח גז? המערכת מודיעה למוקד השירות עוד לפני שהצרכן יודע.

   תקלות שניתנות לתיקון מרחוק מטופלות מיד, ובמקרים אחרים מתואמת הגעת טכנאי תוך 24 שעות. מלבד מהפכת השירות הזו, מערכת תדיראן Connect מאפשרת לצרכן שליטה מלאה על המזגן מכל מקום ובכל זמן. אולם לא מדובר רק בהפעלה פשוטה, אלא גם בתכונותת מתקדמות כמו כיבוי אוטומטי כשיוצאים מהבית, קביעת לוח זמנים שבועי להפעלה וכיבוי, מונה שעות פעולה, הגבלת טמפרטורה (שהילדים לא יקפיאו את החדר) ועוד.

   שורה תחתונה: החיבור הטכנולוגי של המזגן החדיש הזה למערכת דיגיטלית המטפלת ומתחזקת אותו מבטיח שהוא לא ישבוק חיים לפתע באמצע הקיץ, והוא משדרג את מה שפעם כונה מזגן מיני-מרכזי למזגן דירתי מושלם.

   למהפכת ה-connect של תדיראן הקליקו כאן

   מערכת מזגן דירתי תדיראן Connect (יח"צ)
   (צילום: יח"צ)